A1 Motosiklet Ehliyeti Hangi Araçları Kullanır? A1 Ehliyet Kaç CC?

A1 sınıfı ehliyet alan kişiler yalnızca 2 tekerlekli ve 3 tekerlekli araçları kullanabilirler. 2 tekerlekli araçlar için maksimum motor gücü 11 KV, 3 tekerlekli motorlar için ise 15 KV’dir. A1 sınıfı ehliyet sahipleri 15 KV üzerindeki hiçbir aracı kullanamazlar. A1 sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanacağı araçların motor gücü maksimum 125 CC olmalıdır. Aynı zamanda A1 sınıfı ehliyet sahipleri M sınıfında olan tüm araçları da kullanabilirler.

A1 Ehliyet Kaç Yaşında alınır ? Alma Yaşı Kaçtır?

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti sahip olmak için kişinin 16 yaşını doldurması gerekmektedir. Eğer 16 yaşından küçükseniz A1 sınıfı ehliyet almanızın hiçbir yolu yoktur. Fakat 16 yaşından büyükseniz ve A1 sınıfı ehliyet almak için tüm şartları yerine getiriyorsanız, Keçiören Sürücü Kursu’na başvurarak A1 sınıfı ehliyet alma sürecinizi başlatabilirsiniz. Yani a1 ehliyet kaç yaşında alınır = 16 yaşında

A1 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti almak için temelde 16 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Bunun dışında yerine getirmeniz gereken şartları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • A1 sınıfı ehliyet almanıza engel olacak herhangi bir sağlık sorununuzun bulunmaması,
  • Herhangi bir tarihte sürücü belgenizi süresiz olarak kaybetmemiş olmanız.

Eğer yukarıdaki tüm şartları yerine getiriyorsanız, A1 sınıfı ehliyet almak için önünüzde hiçbir engel yok demektir.

Aslında lafı uzatmaya çokta gerek yok , 16 yaşından büyükseniz Keçiören Sürücü Kursuna başvurabilirsiniz ve ehliyetinizi 2 ay içerisinde alabilirsiniz .