B Sınıfı Manuel Vitesli Otomobil Ehliyeti Sınıfı , 2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19’dan gün almak gerekmektedir.

Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 yılına kadar ilkokul mezunları da ehliyet alabilmektedir.) B sürücü belgesi ile Traktör, Otomobil, Minibüs, Kamyonet kullanılabilmektedir. B Ehliyet alacak sürücü adayları Trafik, Motor, İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur..

Sürücüsü dâhil 9 yolcu taşıyabilen araçları kullanabilmek için B sınıfı Sürücü belgesine sahip olunması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 8 yolcu 1 sürücü olmak üzere toplamda 9 kişi taşınabileceğinin anlaşılması gerektiğidir. Otomobil ehliyetleri 2016 yılı itibariyle manuel ve otomatik vites sürücü belgesi ayrımına tabi tutuldu. Bu ayrım gereği sadece otomatik vites araç kullanmak isteyenler için ayrı bir sınav sistemi geliştirildi. Böylece otomatik vites araç ehliyeti sahipleri manuel araç kullanmamak şartıyla kendi sınıfındaki her türlü otomatik vites aracı kullanma hakkına sahip oldu. Manuel vites yani halk arasında düz vites olarak bilinen ehliyet sınıfına sahip sürücüler ise kendi sınıflarındaki manuel ve otomatik vites her türlü aracı kullanabilmektedirler.